Proč se naše středisko jmenuje Lišák?

Dne 15. května 1996 náhle zemřel ve věku 63 let na srdeční selhání dlouholetý činovník našeho střediska bratr Zbyšek Petržílek – Lišák.

Bratr Lišák vedl v letech 1968-70 chlapecký oddíl, v roce 1990 se podílel na znovu obnovení Junáka v Neratovicích.

Zastával významné střediskové funkce, byl členem okresní rady Junáka, pomáhal a podporoval činnost oddílů a fungování táborů. Na jeho památku se od středy 22. května 1996 středisko jmenuje středisko Lišák Neratovice.

Bratr Zbyšek Petržílek skautským jménem „Lišák“.

Stal se nejen v mém srdci nejbližším přítelem a kamarádem ve všech situacích, ať již skautských tak i osobních. Jeho přístup a nezdolná iniciativa v činnosti s dětmi ve skautských oddílech mi nejedenkrát pomohla nevzdávat se a vytrvat.

Osobně si Lišáka pamatuji již z let 1968-70, kdy i já započal svou skautskou pouť, jako zkušeného a přátelského vůdce a staršího bratra pro své svěřence.

On jako jeden z mála vytrval i přes potíže Junáka po obnovení v roce 1990 a svou přítomností, radou a organizační pomocí spolu s mladšími udržel naše středisko nad vodou.

Bohužel odešel předčasně na svou nejdelší pouť bez návratu. Na jeho počest ponese navždy naše středisko Junáka v názvu jeho skautské jméno „LIŠÁK“.

Hroch