Semafor – signalizace praporky

V dobách kdy jsem byl ve skautském věku, byl semafor naší noční můrou. Nikdo z nás ho pořádně neuměl a on se přesto vyskytoval v každých větších závodech. V průběhu let tak vznikl jakýsi paskvil mezi semaforem a morseovkou. Nicméně semafor má své kouzlo.

Jsou k němu potřeba dva čtvercové praporky o rozměru cca 20x20cm. Pro lepší viditelnost by měli být po uhlopříčce rozděleny a každý takto vzniklý trojúhelník být jiné barvy. Většinou se používají barevné kombinace červená+bílá nebo červená+oranžová.

Nejdříve začnu tím jednodušším tedy:

Paskvil mezi semaforem a morseovkou

začátek

 

 

 

 

 

čárka

tečka (verze 1)

tečka (verze 2)

 

 

 

 

 

konec vysílání

 

 

 

 

 

 

Mno žádná sláva, ale zpráva se s tím vyslat dala, jen z toho stráááášně bolely ruce. Holt když je někdo línej se naučit něco navíc, tak si pak připadá jak ptáčátko, kterému se nedaří vzlítnout.

A teď už k tomu o čem má být tento článek. Je to sice učení další věci, ale zpráva se (tedy když to jak vysílač tak přijímač umí) odešle mnohem mnohem rychleji než pomocí paskvilu.

Semafor

Jako čísla se používá prvních 10 čísel abecedy. Jejich vysílání je pochopitelně třeba nějak označit a k tomu slouží speciální postoj. Používá se na začátku vysílání čísel a rovněž se jím vysílání čísel ukončuje. Takže zde je celá abeceda:

začátek vysílání

A (1)

B (2)

C (3)

D (4)

E (5)

F (6)

G (7)

H (8)

I (9)

J (0)

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

konec vysílání

 

vysílání čísel

OMYL

 

 

Na YT jsem našel zajímavé video s vysvětlením semaforu od skautů z Polné:

 

Příspěvek byl publikován v rubrice skautská praxe. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.