Březen a duben 2022 oddílu Orbis

Schůzka 2. 3. 2022 SaS: Na začátku jsme šli hned do obchodu a nakoupili jsme suroviny na bezlepkové čokoládové sušenky. Inteligentně jsme vzali samokypřící mouku a k tomu ještě prášky do pečiva. Vrátili jsme se do klubovny a začali jsme péct. Nejdříve bylo potřeba udělat těsto, akorát členové, kteří ho připravovali, nevěděli, že mouka je samokypřící. Takže se nám sušenky v troubě krásně rozlezly a zdvojnásobily. Tím pádem to byly spíše pěnové placky, než čokoládové sušenky.

Schůzka 3.3. SaV: na začátku schůzky jsme podle mapy společně hledali zašifrované vzkazy. Po návratu do klubovny jsme je luštili a zároveň malovali dle vlastních nápadů podpůrné obrázky na Ukrajinu a Angie je překládala do ukrajinštiny. Zároveň jsme po dvojicích vařili palačinky. Sofi a Anežka nechtěly sladké, tak si musely samy dojít nakoupit šunku a sýr na slané. 

Schůzka 9. 3. 2022 SaS: Začali jsme klasicky morseovkou a naučili se pár dalších písmen.

Poté jsme se dohodli, jakým způsobem chceme mít vedené skautské deníky, založili jsme si je a napsali pár informací do nich.

Pak jsme vyndali plackovač a stuhu a dělali jsme celý zbytek schůzky placky a stužky pro dárce do sbírky pro Ukrajinu.

Schůzka 10.3. SaV – zase luštění a hledání vzkazů podle mapy, ale tentokrát každý sám, ostatní mezitím dělali míčovou školku a luštili nalezené vzkazy. Učili jsme se liščí smyčku a povídali si, co potřebujeme na příště na rozdělávání ohňů.

Výprava 12.-13.3. celý oddíl – V sobotu jsme jeli vlakem do Kostelce nad Labem a pak jsme šli přes celé město do klubovny u Labe.

Ubytovali jsme se a šli za Labe do lesíka na výlet, hráli hru Zajatci, Poznej, odkud jdeš a Indiánský kolík a našli krásné místo u rybníčka, kde jsme svačili a odpočívali. Cestou zpátky jsme našli krásné trsy sněženek a pozorovali ptáky.

Pak jsme vařili večeři a po setmění jsme šli k Mlýnské strouze, kde jsou bobři. Ty jsme sice neviděli, ale prohlédli jsme si. Ráno jsme si hráli kolem klubovny, uklízeli, vařili polévku a kostelecké párky v rohlíku. Po obědě byl už čas zase vyrazit na vlak. U nádraží byl naštěstí stánek se zmrzlinou, kde jsme se všichni občerstvili a pak už hurá za rodiči do Neratovic.

Schůzka 16. 3. 2022 SaS:

Nejdříve každý dostal souřadnice místa, na které se měl dopravit. Každý tedy použil aplikaci dle svého uvážení a vyrazil na místo určení. Po příchodu k ohništi jsme společnými silami nasbírali dřevo, kterého bylo dost, a opekli si Vexty. Také jsme si zazpívali táborové písně. A najednou už zase byl čas jít ke klubovně.

Schůzka 17.3. SaV – šli jsme na Skalky zase podle mapy a na ohništi každý sám zkoušel rozdělat oheň, udržet se ho povedlo jen Alence a Eliášovi a Vojtovi Matějkovým. Ostatní budou muset cvičit jindy. Opekli jsme si marshmallow a Vexty a už jsme pak zase rychle museli zpátky ke klubovně.

Schůzka 23. 3. 2022 SaS: Na začátku jsme si dali, všemi jistě vytouženou, rozcvičku. Následovně se vyndaly chytré knihy a bylo za úkol najít, jak získat čistou vodu. Našli jsme jeden způsob, který by se dal stihnout za jednu schůzku a tak jsme se dali do práce. Sestrojili jsme filtry z písku, štěrku, dřevěného uhlí, PET lahví a kamínků. Filtry fungovaly dobře a ze zablácené vody nám za chvíli vznikla krásně čirá voda. Ochutnávání nepřicházelo v úvahu, jelikož by bylo potřeba ještě vodu převařit, aby se i dezinfikovala. Nakonec jsme si ještě představili různé části kroje a ukázali si, jak patří nášivky.

Schůzka 24.3. SaV – Na začátku jsme hráli hru Dotkni se železa, pak jsme šli na zastávku Neratovice Kojetická a hledali na jízdním řádu spojení do Libiše do Černínovska. Pak jsme se bavili o kamarádech v družině – co se nám na nich líbí. Pak jsme si povídali o tom, co se stane v době tábora. Zkoušeli filtraci vody a nakonec jsme hráli hru Socha v parku.

Schůzka 30. 3. 2022 SaS:

V původním plánu bylo zajít do Černínovska na jarní aspekt, ale jelikož jsme se sešli ve čtyřech a ještě k tomu nám pršelo. Takže jsme se si řekli, že zůstaneme v klubovně a budeme si hrát s gravírovačkou a vypalovačkou. Gravírovali jsme do skla a do dřeva, vypalovalo se jen do dřeva. (Ale byly i pokusy to zkusit na skle) Ke konci jsme si zahráli Bang.

Schůzka 31.3. SaV – Jeli jsme autobusem do Libiše do Černínovska. Tam jsme si povídali o jarním aspektu a hledali v atlase rostliny.  Pak se někteří šli projít kolem slepého ramene a ostatní lákali přítomné ptáky – hlavně strakapoudy a brhlíky. Zpátky jsme zase jeli autobusem a skončili schůzku o více než půl hodiny později.

Schůzka 6. 4. 2022 SaS: Tato schůzka připadla Velikonocům, hlavním tématem byly klasické tradice, jako vyfukování nebo vaření vajec, k tomu i malování vajec. Zkusili jsme si i uplést pomlázku a pobavili se o tradicích u nás doma.

Schůzka 7.4. SaV – velikonoční schůzka, na které jsme pletli pomlázky a zdobili vajíčka, hráli jsme závod v přenášení vajíček a v klubovně hledali, co nám tam nechal zajíček. 

ZVAS 9.4. – Závodu vlčat a světlušek se zúčastnili 4 světlušky a 3 vlčata. Závod se konal v Mělníku – Chloumku v lese. Děti měly 16 zastavení, z nichž 8 bylo soutěžních. Celý závod se jmenoval Ferda cvičí mraveniště a na jednotlivých stanovištích čekali děti mravenci, ploštice, motýli, housenky a brouci. Soutěžilo se ve zdravovědě, přípravě pokrmů, skautských znalostech a dovednostech – rozdělávání ohně, přišití knoflíku, hledání v mapách, skautských pozdravech, šifrování, sportovních dovednostech a dalších aktivitách. Děti skončily na krásném 4. místě jen pár bodů od prvních příček. Celý den se aprílově měnilo počasí mezi sluncem, přeháňkami, krupkami a průtrží mračen, ale nakonec si to všichni velmi užili.

Schůzka 21.4. oddílu – společná schůzka celého oddílu. Nejdříve jsme si nasbírali lístky a květy a pak jsme je obtiskávali do samotvrdnoucí hmoty ve velikosti medailonků. Pak jsme vyrobili hmyzí hotel a nakonec se hrál Mrazík a Tráva.

Schůzka 28.4. oddílu – zase celý oddíl jsme jeli do Libiše a tam jsme pomáhali zakládat vrbník. Dětem to šlo velmi dobře, zapíchávali připravené a naklíčené proutky do země. Na konci dostali od pana Krále odměnu a pak zase jeli zpátky autobusem.