Leden a únor 2023 oddílu Orbis

Konečně bylo přiděleno jméno i družině vlčat a světlušek a jmenují se Mrkvičky – dostali dokonce maskota.

5.1.

Bludišťáci připravili Mrkvičkám na dopravní hřišti sportovní dráhu, ty mezitím tvořily v klubovně. Pak jsme si všichni společně zahráli lidské Člověče nezlob se.

Bludišťáci také probírali svůj přínos družině, oddílu a světu a po prázdninách se rozjela pořádná konverzace o všem možném i nemožném.

12.1. jsme měli volby, každý člen oddílu si připravil svůj program, se kterým předstoupil a všechny s ním seznámil. Poté každý volil 3 členy, kteří se mu nejvíce líbili. V době sčítání hlasů. které prováděli Bludišťáci, hráli Mrkvičky hru Němá štafeta – jeden člen byl obeznámen s úkolem celé skupiny – obejmout Lindu – a musel toto pantomimicky sdělit ostatním tak, aby to udělali a byli první.

Po sečtení hlasů v první volbě dostali nejvíce hlasů Honza (který měl v programu ochranu životního prostředí a Erža (který zvolil velice populistický směr). Udělali jsme tedy druhé kolo voleb, kde došlo i na superdebatu a pak už se volilo jen mezi těmito dvěma. Po napínavém sčítání hlasů nakonec zvítězil Honza. Erža obvinil Maminu z ovlivňování voleb, neboť stále poukazovala na jeho populismus a dokonce se dovolila zeptat, kde na své plány vezme peníze.

Také jsme se dozvěděli o různých již neexistujících povoláních, nových povoláních a vymýšleli jsme budoucí povolání.

Bludišťáci ještě probírali různorodé globální problémy: předsudky, AI, globální oteplování, inflace, volby prezidenta.

19.1. Na začátku na dopravním hřišti Mrkvičky na 2 skupiny zkoušeli pochodové značky, aby mohli o další schůzce udělat Bludišťákům bojovku po městě. 

Bludišťáci zatím pokračovali v debatách o globálních problémech a tom, co je na světě špatně.

26.1. Mrkvičky připravili Bludišťákům stezku městem po pochodových značkách. Nejprve si v klubovně připravili značky, které použíjí a kudy půjdou a také dopisy s úkoly. pak se po 2 skupinách vyrazilo na přípravu. Šlo to celkem dobře, takže vypustili Bludišťáky a při úpravě značek se zjistilo, že Bludišťáci jsou strašně rychlí a Mrkvičky se tedy museli rychle přesunout ke Trojce škole, kde končila stezka a také se tam nacházel poklad. Schování za vysokou trávou se Bludišťáků dočkali a společně poklad (=bonbony) vyplenili. 

Bludišťáci si ještě předtím zahráli hru na spolupráci, každý měl jiný cíl a měli spolu ve skupince tvořit.

2.2. Jsme uklízeli všechny prostory klubovny, protože už zase na nás přišla řada. Všichni se krásně zapojili, takže bylo brzy hotovo a mohli jsme hrát různé hry. Nejoblíbenější byly zase mrkvičky, i když jsou děti z koberce vždy odřené. Z Bludišťáků přišel pouze Michal a byl docela nešťastný, radši si tam sám luxoval.

9.2. Zahráli jsme si na jelena a pak jsme šli plánovat Masopust – děti si vybrali, za co chtějí jít a pak se hrabalo ve skříních a hledalo, co by se na to hodilo. Probírali jsme také nový slib a zákon světlušek a vlčat a porovnávali ho se slibem a zákonem skautů. Nakonec jsme hráli plácanou.

Skauti si začali plánovat svou výpravu, vymysleli místo, jídelníček, program a výlet do Doks.

16.2. byly prázdniny a schůzka se nekonala

23.2. jsme si udělali masopustní průvod. Děti se převlékly do masek a vyrazili jsme k Penny, kam šli Bludišťáci nakupovat jídlo na svojí výpravu. Masky byly:  Mája a Alenka – laufr, Jindra medvěd a Kristýna medvědář, Ondra ras, Sofi a Eliška jednorožci = kobyly, Linda kráva= koza, Eliáš smrtka, Vojta kominík, Kačka a Lupínek ženichové, Angie nevěsta, Mamina cikánka, Mirek šašek, Tom liška, Adam kovboj, Erža, Adam, Franta a Michal vojáci. 

U Penny byla všechna zvířata rasem popravena a Mrkvičky šli zpět do klubovny, kde jsme si zahráli na Mlsnou kozu.

Bludišťáci si v Penny nakoupili jídlo na výpravu.

Výpravy: 

14.1. jsme jeli vlakem na Hlavní nádraží, kde nás provedl Adam po staré budově a památníku loučení, u Národního muzea nám zase Michal řekl něco o Janu Palachovi a v parku jsme se nasvačili. Pak jsme šli kolem budovy Rozhlasu – kterou nám popsal Erža – do Riegrových sadů. Tam jsme si zahráli pár her a zase posvačili a po skupinkách jsme se přesunuli k Žižkovské věži. Od ním jsme došli do Atria Žižkov, kde byla interaktivní výstava Neboj! neboj!  tam se děti celkem dlouho zabavily a pak už jsme šli na vrch Parukářka s krásným výhledem na Prahu a velkým hřištěm. Po zábavě byl čas se vrátit pěšky k Hlavnímu nádraží. Cestou jsme se ještě stavili v Lidlu na sladkosti a pak už jsme zaujali svá místa v rychlíku domů. 

 24. -26.2. Bludišťáci

Na výpravě jsme si udělali k večeři pizzy a večer se podívali na Pelíšky. Pozdě v noci jsme vyrazili na pouť k Máje domů s návratem kolem hřbitova. Padlo rozhodnutí, že do Doks se nejede a že uděláme výlet do Obříství. K obědu jsme zpatlali zapečené těstoviny a poté jsme jeli do Obříství a vyrazili jsme podél Labe zpátky. V klubovně přišla chuť na topinky a večer jsme si dali Bang a dali si těstoviny s omáčkou. Film byl S tebou mě baví svět a po něm část vyšla na noční procházku. Ráno a dopoledne se dělaly svíčky pro Ukrajinu a pak palačinky.

V úterý 17.1. jsme pomáhali Dubovým Liščatům na jejich schůzce s vyráběním vlaječek. Připravili jsme naše potřeby na vyrábění a dětem ukazovali, jak se co dělá. Všichni byli velmi šikovní, vrtali, řezali, lepili a smirkovali jako o život a vlaječky i s polepem jejich znaku měli brzy hotové.