Květen a červen 2023 oddílu Orbis

Schůzka 4.5.: Mrkvičky byli rozděleni na holky a kluky a cestou na Skalky vymýšleli úkoly na stezku ( např. najít listy dřevin, natrhat kytku Lindě, oběhnout břízu atd.). Pak úkoly zapsali na papíry a vyrazili na cestu, schovali dopisy s úkoly a místo dopisu označili křížkem na mapě. Po návratu k Dubínku si vyměnili trasy a mapy a hledali a plnili úkoly. Vše bylo zdárně splněno a už se zase muselo pospíchat zpátky ke klubovně. 

Skauti plánovali květnovou výpravu, její jídelníček, věci, dopravu a program a pak si povídali.

Schůzka 11.5.: Připravovali jsme se na nadcházející výpravu a shromažďovali plachty, vařiče, bomby, lékárničky a hlavně jídlo. Mrkvičky si daly velký fotbalový zápas.

Skauti vyrazili na nákup potravin na výpravu a pak probírali stezky a debatovali.

Schůzka 18.5.: Schůzku vedla Linda a probírali jsme nové znění slibu světlušek a vlčat. 

Se skauty jsme vymýšleli skautské otázky pro mladší, pak se bavili o skautském slibu a zákonu.

Schůzka 25.5.: Schůzku jsme prodloužili o půl hodiny, abychom měli dost času dojít k lomu a zpět. U lomu děti po dvojicích založily ohně, které jsme pak shrnuli dohromady a opekli si marshmallow. Mezitím někteří vytvořili Titanic z velké klády a slavnostně ho spustili na hladinu lomu. Titanic se oproti očekávání nepotopil a tak, abychom nedělali překážku plavcům, jsme ho zase vylovili a slavnostně pohřbili. Dále jsme zkoušeli přetahování lany, které ale takový nápor nevydržely a praskly. Pak už byl jen čas si rychle zahrát čertovskou honičku a už jsme museli domů.

Schůzka 1.6.: původně byly v plánu vlčci a světýlka, ale protože bylo celkem vedro, děti samy vymysleli, že chtějí vyměňovat a pak se jít smočit do fontány za kinem. Takže každý dostal 2 knoflíky a po dvojicích se rozešli po Neratovicích, na konci byl sraz u fontány, kde se někteří zlili od hlavy až k patě.

Schůzka  8.6.: probírali jsme vlčky a světýlka a u toho hráli různé hry. 

Skauti a skautky probírali a rekapitulovali stezky, vymýšleli a hledali odborky k plnění, měli prezentaci o literatuře v rámci jedné odborky a kreslili si s mladšími.

Schůzka 15.6.: Schůzka byla v klubovně, sešlo se nás celkem málo, protože hodně dětí bylo na škole v přírodě. Rozdělili jsme se 2 skupiny – na holky a kluky a malovali štafetově a postupně každý 10 vteřin, pak i poslepu. Vznikly opravdu zajímavé obrazy.

Grilování s rodiči 22.6.: při tradičním grilování s rodiči u Labe bylo zase vedro, takže se mnozí smočili v řece a naštěstí nás nepřekvapila žádná bouřka. Ugrilovali jsme buřty a maso, dodali jsme informace o táboře a kolem 19 jsme se pomalu rozešli.

Výprava 12.-14.5.: v pátek jsme vyjeli do Mšena, kde jsme se dali výborné zmrzliny ve Zmrzlinovém ráji a pokračovali do lesa u obce Sedlec, kde jsme společně našli místo na spaní. Větší si zahráli Bang zatímco menší si hráli v lese. Noc byla celkem studená, ale nikomu nebyla příliš zima. Ráno jsme se nasnídali, zabalili a začali vymýšlet badatelské projekty. Byly tři jeden se věnoval stromům – hlavně výšce, průměru a stáří, další teplotám na různých površích a poslední se věnoval druhu lesa – tedy smíšený, listnatý či jehličnatý. Pak jsme vyrazili směrem ke Grobiánovi, cestou jsme se naobědvali a u Grobiána jsme se rozdělili. Menší zamířili rovnou na Harasov, kam dorazili asi ve 14. Starší se šli ještě podívat na hrad Kokořín a dorazili na Harasov asi kolem 17. Nejdříve jsme pomohli s brigádou – tedy menší sbírali klacky a odpadky na louce, starší vozili polena k velkému ohništi a dělali z nich posezení. Pak jsme uvařili těstoviny s omáčkou k večeři a menší si šli stavět domečky na spaní, starší zase hráli Bang.  Ráno jsme posnídali ovesnou kaši a vydali se dokončit badatelské projekty. Pak už byl čas uvařit rizoto k obědu a pomalu vyrazit na vlak do Lhotky asi 5 km, šli jsme krásnou cestou podél skal a v klidu stihli vlak, který ale měl trochu zpoždění. Na Mělníku byl rychlý přesun do vlaku na Neratovice a v půl páté už čekali rodiče na nádraží.

Výprava 9. – 11. 6.: V pátek jsme vyjeli v 15:58 z Neratovic. Na hlavním nádraží jsme šli nakoupit jídlo. Do Dobříše jsme dorazili v 18:53. Ušli jsme asi 5 kilometrů a šli jsme chystat spaní. V sobotu jsme se vydali na cestu. Jelikož mělo pršet, rozhodli jsme se, že půjdeme rychle na Studený vrch. Na Studený vrch to bylo 6,6 kilometrů a došli jsme tam kolem jedné. Společně jsme si uvařili zeleninovou polévku. Potom jsme šli na rozhlednu a vyšli jsme okolo třetí. Šli jsme na čtyřmezí a pak jsme šli dále po žluté a kolem šesté jsme se rozhodli, že půjdeme hledat místo na spaní. Zahráli jsme si hru, kde děti hledali vhodné místo na spaní. Po utáboření jsme chvíli zkoumali stromy. Pak jsme si uvařili těstoviny s masem. A šli hrát bang. Potom jsme šli spát. Celkem jsme za den ušli 13 kilometrů. V neděli jsme vyšli okolo 9:30. Nejdříve jsme se šli podívat na nedokončenou přehradu a napojili jsme se na modrou. Došli jsme k Hostomickým vodopádům, ale ty moc netekly. Pak jsme si udělali k obědu polévky na louce a odpočívali. Ušli jsme celkem asi 5 kilometrů k vlaku. Domů jsme přijeli asi v 15:30.