o Junáku

Co je ten Junák a co je skaut? Je v tom nějaký rozdíl? 

Junák je zkrácený název organizace. Plný název zní „Junák – český skaut, z. s.“ je největší organizací dětí a mládeže v ČR. Skaut je potom souhrnné označení pro člověka, který je členem organizace. Aby to nebylo tak jednoduché, tak jsou v České republice registrovány i další, i když početně výrazně menší spolky, jejichž členové jsou také skauti.

Znak: Junák – český skaut

Junák je součástí světového skautského hnutí a členem Světové organizace skautského hnutí (WOSM) a Světové asociace skautek (WAGGGS). Do 31. března 2015 nesl název Junák – svaz skautů a skautek ČR.

V roce 2021 přesáhl počet registrovaných členů 68 802, z toho bylo 501 členů našeho okresu. Celoroční činnost probíhá v jednotlivých oddílech (dívčí, chlapecké, smíšené) ve třech základních věkových kategoriích – vlčata a světlušky, skauti a skautky, roveři a rangers. Díky vzrůstajícímu počtu předškolních dětí nedávno vznikla nová výchovná kategorie Benjamínci.

Junák není:

  • sportovní klub, přesto našemu programu vděčí mnoho dětí za zlepšení fyzické kondice a upevnění zdraví
  • cestovní kancelář, ačkoliv s námi poznává mnoho dětí krásy své vlasti i cizích zemí
  • ekologická iniciativa, i když chráníme přírodu a cenné výtvory lidské
  • vojenská organizace, i když se u nás mnoho mladých lidí naučilo, jak se o sebe postarat v přírodě i za ztížených podmínek
  • škola, i když se u nás děti mohou mnohému naučit
  • schopen nahradit výchovu rodičů, přesto nám mnozí lidé vděčí za kus hezkého dětství
  • náboženské sdružení, přestože stavíme duchovní hodnoty nad materiální

Co vyznávají skauti

Skauti na celém světě věří, že by člověk měl být pravdomluvný, věrný, zdvořilý, statečný, prospěšný svému okolí, veselé mysli a solidární s ostatními.

Výchovné skupiny

Již dlouhá léta se v jednotlivých střediscích tvořili malé družinky předškolních dětí. Tento zdroj nových členů však narážel na nedostatek materiálů a podpory. V roce 2015 se však Junák rozhodl začlenit kategorii předškoláků do svého programu a vznikla tak naše nejnovější kategorie BENJAMÍNCI.

Přestože čerpají mnoho z programu vlčat a světlušek, mají již i své vlastní pěšinky, které jsou přímo přizpůsobeny jejich věku.

Názvosloví a zákon

Název benjamínci “ti nejmladší” nese odkaz zakladatele skautského hnutí Antonína Benjamína Svojsíka. Nejmenší jednotce benjamínků říkáme skupinka. 

Vedoucí vedou benjamínky k tomu, aby:

  • Byli veselí a usmívali se.
  • Hráli si s kamarády a dělili se.
  • Poslouchali rodiče, učitele a vedoucí.

Metodická podpora

Metodická podpora pro vedoucí benjamínků se skládá ze skautských kompetencí a jejich projevů pro věkovou skupinu benjamínků, víkendové akce Sejdeme se na pěšince, metodiky Benjamínci, metodiky k časopisu BenJáMína, pracovních listů a tipů na program.

Světlušky a vlčata jsou holky a kluci ve věku 7-11 let odpovídající přibližně 2.-5. třídě. Tento věk je charakteristický hledáním kamarádů, hraním si a bohatou fantazií, kterou zapojují do her i prožívání. Spolupracovat se teprve učí. Rychle se unaví, ale také rychle zregenerují.

Vlčata
Znak: vlčata

U chlapců se pracuje s motivy z Kiplingových Knih džunglí. Jako příklad bývá dětem kladen Mauglí – lidské dítě ve vlčácké smečce. Chlapci se jako Mauglí musí naučit jak žít v prostředí skupiny ostatních dětí (ostatních vlčat) a zachovávat zákon džungle – určitá oddílová (potažmo i společenská) pravidla.

Oddíl, pokud se nazývá pouze výchovou vlčat se nazývá smečka. Smečku vede vedoucí – Akéla. Ve smečce se vlčata dělí do menších skupin – šestek. Šestku vede vedoucí a pomáhá mu šestník a podšestník.

Slib vlčat

Slibuji, že se vynasnažím být poslušným vlčetem své smečky, se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku, že každý den vykonám dobrý skutek.

Zákon vlčat

Vlče se nikdy nepoddá samo sobě, vlče se vždy poddá starému vlku.

Heslo vlčat

Naší snahou nejlepší buď čin!

Příkaz vlčat

Vykonej denně alespoň jeden dobrý skutek. 

Světlušky
Znak: světlušky

Název světlušky odkazuje na snahu přinášet radost a světlo svému okolí. Stejně jako světlušky, svatojánští broučci, i holky se sdružují do roje – oddílu. Vedoucí roje se říká velká světluška. V roji se světlušky dělí do menších skupin – šestek. Šestku vede vedoucí a pomáhá ji šestnice a podšestnice.

Děvčata prožívají dobrodružství inspirované příběhem Kouzelné lucerny od Radka Kučery. Učí se být ve společnosti dalších děvčat (světlušek), pomáhat ostatním překonávat překážky a svítit lidem na cestu svojí veselostí.

Zákon světlušek

  1. Světluška vždycky mluví pravdu.
  2. Světluška je poslušná.
  3. Světluška pomáhá jiným.
  4. Světluška je statečná a veselá.
  5. Světluška je čistotná.

Heslo světlušek

Pamatuj!

Příkaz světlušek

Buď lepší dnes než včera!

Slib světlušek

Slibuji, že se budu snažit hledat Pravdu a Lásku, být prospěšná své vlasti a zachovávat zákon světlušek (dobrovolný dodatek – k tomu mi dopomáhej Bůh).

Tato kategorie pracuje s dětmi ve věku deseti až patnácti let, což odpovídá druhému stupni základní školy. V této výchovné kategorii se klade důraz na družinový systém.

Družina znamená jakýsi malý kolektiv dětí se vším co k němu patří. Družinu zpravidla tvoří 6-8 členů, má svého vůdce (rádce družiny), vnitřní psaná nebo nepsaná pravidla a vnější identitu, vůči zbytku oddílu (družinový znak, pokřik ….).

I v době, kdy je kladený velký důraz na individualitu mají děti v rámci družiny šanci vyzkoušet si fungování v týmu, naučí se spolupracovat i řadu jiných důležitých sociálních kompetencí. To vše na pozadí většího kolektivu oddílu a pod dohledem vedoucího.

Družinový systém je základním organizačním uspořádáním oddílu a jedním z hlavních prostředků skautské výchovy ve věku skautů a skautek. Tvoří ho skupiny mladých lidí podporované dospělými vedoucími. Vedoucí svěřuje rádci/rádkyni a členům/členkám družiny její správu, a tedy o dost více odpovědnosti i pravomocí, než je v dnešní společnosti obvyklé. Současně tolik, aby je byli schopni unést.

Názvosloví, zákon, heslo, příkaz, slib

Skauti a skautky se sdružují ve skupinách – družinách. Šéfem družiny je rádce/rádkyně – vrstevník/vrstevnice či o něco málo starší skaut/skautka. Často mají k sobě podrádce/podrádkyni – další člen/ka družiny, který rádci/rádkyni pomáhá. Někdy jde i přímo o budoucí rádce/rádkyně. Vodní skauti a skautky říkají družinám posádka, rádci/rádkyně jsou kormidelníci/kormidelnice, podrádce/podrádkyně je člunařem/člunařkou.

Skautský zákon

  1. Skaut je pravdomluvný.
  2. Skaut je věrný a oddaný.
  3. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.
  4. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.
  5. Skaut je zdvořilý.
  6. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.
  7. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců.
  8. Skaut je veselé mysli.
  9. Skaut je hospodárný.
  10. Skaut je čistý v myšlení, slovech i skutcích.

Skautský slib

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe: sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době, plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, duší i tělem být připraven/a pomáhat vlasti i bližním.

Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem: K tomu mi pomáhej Bůh.

Skautské heslo

Buď připraven/a!

Denní příkaz

Alespoň jeden dobrý skutek denně!

Roveři a rangers (15 – 26 let)

Roverský věk dělíme na dvě kategorie – mladší (15–19 let) a starší (20–24 let) věk, které odpovídají přechodu na střední a poté vysokou školu nebo do práce. Z pohledu vývojové psychologie se tato období překrývají s věkem adolescence (15–20/22 let) a mladé dospělosti (20–30 let). Podstatou roveringu je jak individuální rozvoj dle oblastí roverské cesty, tak soužití v roverském společenství. Roverské společenství umožňuje budování silných vazeb, které přetrvávají i do dospělosti. I zde stále platí, , že součástí skautské výchovy je zapojení starších. Podpora zkušenějšího průvodce je podstatná zejména v mladším roverském věku. Roveři na cestě k sebevýchově urazili již podstatnou část cesty. Bez impulsů od někoho, kdo dokáže do fungování společenství nahlédnout z jiné perspektivy, však činnosti často schází potřebný impuls. Role skautského vychovatele se samozřejmě mění, končí ale teprve na konci roverského věku v okamžiku, kdy rover přebírá zodpovědnost za svůj další rozvoj plně do vlastních rukou. 

Roveři a rangers 

Označení roveři a rangers, putující skauti a skautky, převzalo české hnutí od anglických skautů. Slovesa to rove a to range mají v angličtině podobný význam – putovat, toulat se, a to nejen fyzicky, ale také v myšlenkách. Roveři a rangers jsou tedy poutníci a poutnice. Nejde však o bezcílné potulování, podstatné jméno range označuje také větší vzdálenost, na které starší členové a členky hnutí „hledají příležitosti, jak konat dobro a sloužit společnosti“. 

Roverské heslo

Roverské heslo „Sloužím“ je stručným vyjádřením roverského programu. 

Obsahuje v sobě tři rozměry: službu sobě, službu druhým a službu vyšším principům. Teprve propojení třech služeb vede rovery a rangers na cestě k naplňování skautského poslání.

  • Služba sobě zavazuje k osobnímu rozvoji, k všestranné přípravě k plnění životních úkolů, aby měl/a rover/rangers dostatečně pevnou půdu pod nohama, až to bude zapotřebí. 
  • Služba druhým vyzývá poskytovat, dle svých nejlepších možností, oporu druhým lidem, přírodě, životu jako takovému. 
  • Služba vyšším principům zavazuje k hledání osobní cesty ke skutečnostem, které nás přesahují, přijetí Pravdy a Lásky jako určující skutečnosti, která dává roverské cestě cíl a ke které směřuje životní úsilí rovera/rangers.