Vlčci a Světýlka

Dříve než začneme popisovat jednotlivá světýlka a vlčky bychom měli napsat co vlastně jsou světýlka a vlččci. Jsou to odborky pro světlušky a vlčata. Mno to je sice hezký ale téměř nic neříkající.

Takže jinými slovy:

Dívka a chlapec vstoupí do oddílu a mají před sebou dlouhou všemožně klikatou stezku skautským životem. Nejprve je čeká nováčkovská zkouška, která je takovým startovním políčkem naší skautské stezky. Složením nováčkovské zkoušky se z obyčejné dívky a obyčejného chlapce stává světluška a vlče. A tím na skautské cestě postoupili o další políčko, po kterém následuje políčko se slavnostním složením slibu světlušek a vlčat. Složením slavnostního slibu se světluška a vlče připojí do jedné velké skautské rodiny celého světa. Nyní se nacházejí na políčku kde se mohou rozhodnout. Buď se vydají po dlouhé, rovné a široké dálnici, která je věkem přiblíží k políčku nováčkovská zkouška skautek a skautů.

Nebo se rozhodnou nečekat a vydají se tou klikatější stezkou. Rozhodnou-li se tak, čeká je mnoho políček u nichž si mohou vybrat zda je minou nebo se na nich zastaví. Tato políčka jsou světýlka a vlčci. Každé světýlko a každý vlček mají určená svá pravidla. Pokud se světlušce a vlčeti podaří tato pravidla splnit získají kromě dobrého pocitu že sobě i svému okolí něco dokázali také nášivku na svůj kroj. Občas se na této klikaté stezce najdou ještě další zajímavá políčka jako třeba první a druhá hvězda nebo stříbrná a zlatá stopa. A i na těchto políčkách si může světluška a vlče dokázat, co v nich je. Mno a touto klikatou a krásnou stezkou se postupně dostanou k políčku ke kterému vedla ta nudná dlouhá dálnice. K políčku s názvem nováčkovská zkouška skautek a skautů.

Je na každé světlušce a každém vlčeti jakou cestou se dá.  

Sedmikráska a Šedý bratřík

Světlušky i vlčata mají také svá vyznamenání. Není lehké je získat. Vyznamenání navrhuje vedoucí oddílu a musí jej schválit oddílová rada. Světluška a vlče, kteří jsou takto vyznamenáni mohou rovněž nosit toto vyznamenání i v dospělosti.

Pro světlušky je určená SEDMIKRÁSKA, která se navrhuje světlušce, která:

 • Získala nejméně 10 světýlek, z toho 3 předepsaná (zdravotnice, ekoložka, průvodkyně) a 7 podle vlastního výběru
 • Získala druhou hvězdičku
 • Získala Tři kapky rosy
 • Dbá na úpravu svého zevnějšku a uhlazenost svého projevu
 • Se umí dobře chovat doma i na veřejnosti
 • Po celou dobu pobytu v oddílu patřila mezi nejlepší světlušky
 • Pomáhala při výchově nováčků a zasloužila se o dobré jméno svého oddílu

Pro vlčata je určen ŠEDÝ BRATŘÍK, který se navrhuje vlčeti, které:

 • Získalo nejméně 10 vlčků, z toho 3 předepsané (zdravotník, ekolog a průvodce) a 7 podle vlastního výběru
 • Získalo Zlatou stopu
 • Získalo Tři bílé tesáky
 • Po celou dobu pobytu v oddílu patřilo mezi nejlepší vlčata
 • Pomáhalo při výchově nováčků a zasloužilo se o dobré jméno svého oddílu

Tak toto by byl asi začátek o Vlčcích a Světýlkách, v dalších článcích se již budeme věnovat jednotlivým skupinám vlčků.